Jun 03, 2026 Jätä viesti

Kuinka tarkastaa ruiskumuotti ennen hyväksymistä?

Mitä ovat ruiskumuottien hyväksymisstandardit

Määritelmä

Ruiskuvalumuottien hyväksymisstandardit ovat dokumentoituja kriteerejä, joita ostaja käyttää varmistaakseen, että äskettäin rakennettu muotti täyttää sopimuksen vaatimukset ennen kuin se tulee tuotantopalveluun. Tämä ei ole satunnainen silmämääräinen tarkastus - se on jäsennelty vahvistus 8–12 mitattavissa olevasta ulottuvuudesta, joista jokainen on sidottu selkeään läpäisyn-tai -hylättyyn vertailuarvoon.

Asianmukainen hyväksymisohjelma sisältää fyysisen muotin tarkastuksen, näyteosien tarkastuksen, toiminnallisten koeajojen, tuottavuuden validoinnin ja täydellisen dokumentaation tarkastelun. Ilman kaikkia viittä elementtiä luotat periaatteessa siihen, että toimittajasi piti lupauksensa - ja 1-5:stä pettymys ei ole suuri todennäköisyys kuusinumeroiselle pääomaostolle.

Miksi hyväksymisstandardeilla on merkitystä?

Muodollisen hyväksynnän takana olevaa matematiikkaa on vaikea kiistää. Hyväksynnän aikana havaittu yksittäinen muottimuutos maksaa tyypillisesti 2 000–8 000 dollaria. Sama muutos, joka vaaditaan tuotannon alkamisen jälkeen - kun romua kertyy, toimitukset viivästyvät ja asiakkaat ovat tyytymättömiä - maksaa Plastics Technology Magazine -alan tutkimusten mukaan tyypillisesti 15 000–100 000 dollaria tai enemmän.

Kustannusten lisäksi selkeä kirjallinen hyväksymispöytäkirja suojaa ostaja{0}}toimittajasuhdetta. Kun jokin menee pieleen, sinulla on objektiivinen tieto siitä, mitä testattiin, mikä läpäistiin ja mikä epäonnistui. Ilman tätä dokumentaatiota kiistat muuttuvat hänen-sanoi-hänen-väitteiksi, ettei kukaan voita.

Kuka asettaa standardit

Ei ole olemassa yhtä globaalia standardia muotin hyväksymiselle, mutta useat viitekehykset muokkaavat nykyistä käytäntöä. ISO 9001 tarjoaa laadunhallinnan perustan. Plastics Industry Association (entinen SPI) julkaisee muottien hyväksymistä koskevia ohjeita, joihin viitataan laajasti toimittajasopimuksissa. Auto-, lääketieteellinen ja kulutuselektroniikka-asiakkaiden OEM---vaatimukset lisäävät usein päälle lisäkerroksia.

Hyvämaineinen ruiskumuottien valmistaja ylläpitää dokumentaatiota kaikkien näiden kehysten mukaisesti ja toimittaa hyväksymisraportit vakiotoimituksena, ei maksullisena lisänä.

Muotin hyväksymiskriteerien 8 luokkaa

Tämä on kehys, jota käytämme kaikissa projekteissa. Jokaiselle luokalle on kirjoitettava nimenomaiset hyväksymis--tai-hylkäysehdot ostotilaukseen ennen työkalujen aloittamista.

1. Silmämääräinen tarkastus - Ulkoinen kunto

Ennen kuin muotti edes menee puristukseen, kävele sen ympärillä tarkistuslista:

Muotin pohjalevyt on tarkastettu kuljetuksen aikana vaurioiden varalta

Jakoviivan kohdistus tarkistettu 0,02 mm:n sisällä 100 mm:n pituutta kohti

Kaikki jäähdytyslinjan portit on merkitty selkeästi ja yksitellen vuoto{0}}testattu

Poistomekanismi liikkuu vapaasti ilman sitomista

Nostosilmukkapultit ja kiristysurat täyttävät puristimen vaatimukset

Hyvä silmämääräinen tarkastus kestää 30–60 minuuttia ja havaitsee noin 5–8 prosenttia kaikista vastaanottohäiriöistä ennen kuin aikaa kuluu hukkaan puristukseen.

2. Mittatarkastus - Kriittiset ominaisuudet

Täällä Coordinate Measuring Machines (CMM) ansaitsee arvonsa. Jokainen osapiirustuksessa tunnistettu-laadun kannalta kriittinen ominaisuus (CTQ) mitataan spesifikaatioiden mukaan.

Tarkkuuden vuoksiMoottoripyörän ruiskutusmuotti, tämä tarkoittaa hammaspyörän hammasprofiilin, nousun halkaisijan, kierrekulman ja hampaan paksuuden tarkistamista - tyypillisesti alan-standardin 100 prosentin tarkastusvaatimuksen mukaisesti toimiville hammaspyörien pinnoille. Mouse Shell -ruiskutusmuotin mittojen tarkistaminen keskittyy kokoonpanon liitäntäpintoihin, painikkeiden leikkauskohtiin, USB-portin sijoitteluun ja napsautussovitukseen sisäisten osien kanssa.

3. Materiaalin ja laitteiston tarkastus

Terässertifikaateilla on enemmän merkitystä kuin useimmat ostajat ymmärtävät. H13-teräksestä valmistetulla muotilla, joka on todellisuudessa valmistettu halvemmalla P20:lla, on dramaattisesti lyhyempi käyttöikä -, joskus 50 prosenttia tai vähemmän odotetusta tuotantomäärästä.

Vahvistuskohteita ovat:

Terästehtaan sertifikaatit ontelo- ja ydinosille

Kovuustesti ontelopinnoilla (tyypillinen: HRC 28-32 yleisille alueille, HRC 50-58 kuluville sisäkkeille)

Pronssi- ja laakerimateriaalisertifikaatit liukukomponenteille

Kolmannen osapuolen{0}}materiaalin vahvistusraportit{1}}suurten määrien ohjelmista

4. Pinnan viimeistelyn tarkistus

Pinnan viimeistely mitataan SPI-pintakäsittelystandardien mukaan, ihanteellisesti profiilimittarilla luokan A viimeistelyjä varten. Käsittelemme tietyt arvosanat yksityiskohtaisesti myöhemmässä osiossa.

5. Toimintatesti - T0-muottikoe

Ensimmäistä kertaa muotti todella toimii puristimella. T0:ssa ei ole kyse hyvien osien tuottamisesta - sen varmistamisesta, että kaikki mekaaniset järjestelmät toimivat oikein: liukusäätimet liikkuvat tasaisesti, nostimet vetäytyvät puhtaasti sisään, poisto on tasapainotettu, jäähdytysvesi virtaa jokaisen kanavan läpi ilman vuotoa.

6. Näyteosan tarkastus - Laadunvarmistus

Kun mekaaniset toiminnot on varmistettu, T1-koe tuottaa ensimmäiset näyteosat täydellistä tarkastusta varten. Tämä sisältää tilastollisen näytteenoton ISO 2859-1:n mukaisesti, täydelliset First Article Inspection (FAI) -raportit ja kosmeettisten vikojen luokituksen OEM-standardien mukaisesti.

7. Kierrä ajan ja tuottavuuden tarkastus

Tarjouksessasi olevan jakson ajan on vastattava muotin todellista toimittamista. Alan käytäntö sallii noin 5 prosentin poikkeaman ilmoitetusta sykliajasta. Kaikki muu on perusteita uudelleenneuvottelulle - ja sillä on suuri merkitys kokonaiskustannuslaskelmille, kun tilaat miltä tahansa ruiskumuotin tukkumuotitoimittajalta.

8. Dokumentaatiopaketti

Se mitä saat kirjallisena, on yhtä tärkeää kuin itse muotti:

Täydelliset materiaalitodistukset

Kovuustestiraportit

Puolalainen dokumentaatio viitekuvilla

DFM (design for production) tarkistusasiakirjat

Simulaatioraportit (Moldflow tai vastaava)

Muotin huoltokirja suositelluilla huoltoväleillä

Kattava varaosaluettelo toimittajalähteineen

Käyttöohjeet erikoisominaisuuksille

Hyvin{0}}järjestetty ruiskumuotin tarkastuslista varmistaa, että kaikki kahdeksan luokkaa saavat asianmukaisen huomion sen sijaan, että niitä jätettäisiin ohi, kun projektin aikajanat tiivistyvät.

Mitattoleranssistandardit

Eri materiaalit ja tuotetyypit vaativat dramaattisesti erilaisia ​​toleranssitasoja. Tämä on yksi yleisimmistä alueista, joissa ostajat ja toimittajat ovat eri mieltä, joten oikeiden teknisten tietojen hankkiminen etukäteen on erittäin tärkeää.

Materiaali

Kutistumisnopeus

Tyypillinen toleranssi

Tiukka suvaitsevaisuus

Sovellusesimerkki

ABS

0.4-0.7%

±0,10 mm

±0,05 mm

Mouse Shell -ruiskumuotti

POM (asetaali)

1.8-2.5%

±0,05 mm

±0,02 mm

Moottoripyörän ruiskutusmuotti

PC (polykarbonaatti)

0.5-0.7%

±0,08 mm

±0,04 mm

Optiset kotelot

PS (polystyreeni)

0.4-0.6%

±0,10 mm

±0,05 mm

PS kupit, pakkaus

PP (polypropeeni)

1.5-2.0%

±0,15 mm

±0,10 mm

Korkit, säiliöt

PA66 (nailon)

1.5-2.5%

±0,10 mm

±0,05 mm

Teolliset vaihteet

ISO 20457 -toleranssikehys

ISO 20457 tarjoaa kansainvälisen standardin muoviosien mittatoleransseille ja luokittelee osat luokkiin TG1 (tarkkuus) TG9 (karkeaan) luokkiin. Useimmat tarkkuusmoottorivaihteiston ruiskumuottiprojektit kohdistuvat TG3-TG4-alueisiin. Kulutuselektroniikan kotelot, kuten Mouse Shell Injection Mold -tuotteet, toimivat tyypillisesti TG4 - TG5. Kun tiedät, minkä luokan projektisi vaatii, ohjaa kaikkea muottiteräksen valinnasta tarkastuslaitteiden spesifikaatioihin.

Miksi Gears tarvitsee tiukempia toleransseja

Muovisen hammaspyörän suorituskyky riippuu hammasprofiilin tarkkuudesta, nousun halkaisijasta ja kierrekulmasta. Tyypillisessä pienessä muovipyörässä, jossa on moduuli 0,5, hampaiden paksuus on noin 0,78 mm - ja 0,05 mm:n virhe edustaa 6 prosenttia tästä kriittisestä mittasuhteesta. Seurauksena-toleranssivaihteiden- loppumisesta: lisääntynyt melu, ennenaikainen kuluminen ja nivelrikko.

Tästä syystä vakava tarkkuusMoottoripyörän ruiskutusmuottivalmistajan toiminnassa käytetään CMM-mittausta yhdistettynä hammaspyörän telojen testaukseen kaksois{0}}todentamismenetelmänä. Kumpikin työkalu yksinään jättää huomiotta eri vikatilat. Molemmat yhdessä saavat lähes kaiken.

Miksi hiiren kuorilla on erilaiset kriittiset mitat

Hiiren kotelon ulkomitat voivat olla löysemmät - ±0,10 mm kaiken kaikkiaan on hyvä käsituntumaan. Mutta kokoonpanon-kriittiset ominaisuudet, kuten USB-portin sijoittelu, painikkeiden leikkaukset, vierityspyörän kiinnitys ja PCB-istuintolpat, tarvitsevat ±0,05 mm:n toleranssin, jotta komponentit todella sopivat yhteen.

Usein näkemämme virhe: ostajat määrittelevät tiukan toleranssin koko osalle, kun vain kokoonpanoominaisuudet tarvitsevat sitä. Älykäs muotin laadunvalvonta tarkoittaa toleranssivyöhykettä - tiukasti siellä, missä sillä on merkitystä, rentoa siellä, missä sillä ei ole merkitystä, ja vastaavat kustannusedut.

Pintakäsittelyvaatimukset sovelluksen mukaan

Pinnan viimeistelyä säätelevät SPI (Society of the Plastics Industry) -luokitusstandardit, jotka vaihtelevat optisesta-laadusta A-1 raskaaseen D-3:een.

SPI-luokka

Pinnan karheus Ra

Viimeistelymenetelmä

Tyypillinen sovellus

A-1

< 0.025 μm

Timanttitahna kiillotus

Optinen linssi, kirkkaat PS-kupit

A-2

0.025-0.10 μm

Luokan 3 timantti

Korkeakiiltoiset{0}}kosmeettiset pinnat

A-3

0.10-0.20 μm

6 luokan timantti

Normaalit kiiltävät osat

B-1

0.05-0.20 μm

600 karkeuspaperia

Mouse Shell -ruiskumuotti (sisä)

B-2

0.20-0.40 μm

400 karkeuspaperia

Sileät käyttöpinnat

C-1

0.40-0.80 μm

600 kiviä

Kevyesti kuvioituja pintoja

D-1

0.80-1.60 μm

Kuiva puhalluslasihelmi

Koristeellinen kuvioitu

D-2/D-3

1.60-3.20 μm+

Kuiva puhallusoksidi

Raskas teksturoitu ote

Kosmeettiset pinnat - Mouse Shell Case

Paljaat yläpinnat kuluttaja{0}}luokassaMouse Shell -ruiskumuottiYleensä käytetään SPI B-1 tai SPI A-3 sen mukaan, vaatiiko suunnittelu teksturoitua vai kiiltävää pintaa. Sisäiset kokoonpanopinnat voivat käyttää SPI C-1:tä, koska kukaan ei näe niitä.

Saman muotin eri vyöhykkeiden eri viimeistely on täysin normaali käytäntö. Se säästää kiillotuskustannuksia ja tarjoaa täsmälleen loppukäyttäjän odottaman visuaalisen laadun.

Toiminnalliset pinnat - Moottorivaihteistokotelo

Hammaspyörän hampaiden pinnat ovat erikoistapaus, jossa kiillotus voi todella heikentää suorituskykyä. Voimakkaasti kiillotetuilla hampaiden kyljillä on suurempi kitka kiinnittymisen aikana kuin hieman teksturoiduilla pinnoilla, koska mikroskooppiset asperities mahdollistavat voiteluaineen pysymisen. Useimmissa moottoripyörän ruiskumuottiprojekteissa hammaspyörän hampaissa on SPI B-2 tai jopa C-1 -viimeistely – ja se on insinöörivalinta, ei kustannussäästökompromissi.

Kuinka pinnan viimeistely varmistetaan

Kolme varmennusmenetelmää kattaa kaikki luokat:

Pintaprofilometrimittaus on pakollinen A--luokan pinnoille, joissa karheus on mitattava

SPI-vertailulevyt (fyysiset vertailunäytteet) toimivat B- ja C-luokissa

Valokuvastandardien silmämääräinen tarkastus kattaa D{0}}-luokan pintakuvioidut pinnat

Hyväksymisraportin jokaisen pinnan valokuvadokumentaatio suojaa molempia osapuolia, jos myöhemmin syntyy kosmeettisia riitoja.

Oikean muottikokeen suorittaminen

Kolmivaiheinen{0}}kokeilukehys on vaiheittaisen vahvistuksen alan standardi. Minkä tahansa vaiheen väliin jääminen on yksi yleisimmistä hyväksymisen jälkeisten-katastrofien syistä.

Vaihe

Tarkoitus

Näytteen määrä

Avaintoiminnot

Päätöspiste

T0

Mekaaninen tarkastus

5-20 laukausta

Muotin liike, irrotus, veden virtauksen tarkastus

Onko home mekaanisesti ehjä?

T1

Ensimmäiset tuotantonäytteet

50-200 laukausta

Täysi FAI, mittainen CMM

Täyttyvätkö vaatimukset?

T2

Optimointiajo

500-1000 laukausta

Jaksoaika, vikojen määrä, värien yhteensopivuus

tuotanto{0}}valmis?

T0 - Mekaaninen vahvistus

T0:ssa ei ole kyse hyvistä osista. Tarkoituksena on varmistaa, että jokainen liikkuva komponentti tekee sen, mitä sen pitääkin tehdä. Liukusäätimet avautuvat ja sulkeutuvat sujuvasti ilman sitomista. Nostimet vetäytyvät sisään raapumatta osaa. Poisto tapahtuu tasaisesti kaikissa tapin paikoissa. Jäähdytysvesi kulkee jokaisen kanavan läpi ilman vuotoja tai rajoituksia.

Tavallisesti toimittaja täyttää T0:n sisäisesti ennen ostajan todistajan kutsumista. Odota 5–20 laukausta - tarpeeksi varmistaaksesi syklin luotettavuuden polttamatta tarpeetonta materiaalia.

T1 - Ensimmäinen artikkelitarkastus

Tässä näkyy muotin laatu. Kun puristin on stabiloitunut vähintään 50 laukausta varten, toimittaja valmistaa 50-200 näyteosaa tarkastusta varten. Näistä 30-50 saa täyden CMM-mittamittauksen osapiirustuksen kriittisiin-laadun-ominaisuuksiin verrattuna.

aMouse Shell -ruiskumuotti, T1 sisältää täydellisen sopivuustestauksen - itse asiassa valetun kuoren kokoaminen todelliseen piirilevyyn, painikkeisiin ja ulkoisiin komponentteihin varmistaakseen, että kaikki toimii oikein. Moottoripyörän ruiskumuotille T1 sisältää hammaspyörän telojen testauksen ja hampaiden profiilin mittauksen erillisessä vaihteiston tarkastusjärjestelmässä.

T2 - Tuotannon optimointiajo

Usein-ohitettu vaihe, joka ratkaisee eniten ongelmia. T2 ottaa 500–1 000 kuvaa lähes -tuotantoolosuhteissa varmistaakseen vakauden. Jaksoaika, romumäärä ja prosessin ajautuminen paljastavat itsensä vain tässä mittakaavassa.

T2:ssa ilmenee myös piiloongelmia -, kuten mittamuutoksia sen jälkeen, kun muoti on saavuttanut lämpötasapainon, tai hidas-kehittyminen kulumiseen avainten liukupinnoille. Oikeamuottikoemenettelyei ole valmis ennen kuin T2 vahvistaa, että muotti voi ylläpitää tuotantoa ilman hajoamista.

Näyteosan tarkastuksen tilastolliset menetelmät, joilla on merkitystä

Kun sinulla on T1-näyteosia, kuinka monta sinun pitäisi itse tarkastaa? ISO 2859-1 -standardin mukaiset tilastolliset otantasäännöt tarjoavat vastauksen.

Tarkastustaso

Erän koko

Näytteen koko

AQL 1.0 -hyväksyntä

AQL 2.5 Hyväksyminen

Taso I (löysä)

91-150

20

0 vikaa

1 vika

Taso II (normaali)

281-500

50

1 vika

3 vikaa

Taso II (normaali)

501-1200

80

2 vikaa

5 vikaa

Taso III (tiukka)

1201-3200

125

3 vikaa

7 vikaa

Miksi AQL on tärkeä muotin hyväksymiselle

ISO 2859-1 Level II on alan standardi muotin hyväksymistä varten. AQL 1.0 (1 prosentin hyväksyttävä vikasuhde) on tyypillinen kosmeettisille osille. AQL 2.5 on yleinen apuohjelmissa, joissa pienet puutteet eivät vaikuta toimintaan.

Myös satunnaisotannalla on merkitystä. Jos toimittajasi luovuttaa sinulle 50 osaa valitsemansa 200 osan ajosta, tarkastuksen tuloksella ei ole tilastollista merkitystä. Satunnaista aina valikoima koko tuotantoerästä.

Vikojen luokitus

Kolme tasoa kattavat lähes kaikki viat:

Kriittiset viat aiheuttavat toimintahäiriön tai turvallisuusongelmia - välitön erän hylkääminen

Suuret viat vaikuttavat istuvuuteen, viimeistelyyn tai ulkonäköön niin paljon, että loppuasiakas huomaa, että - lasketaan AQL:ään

Pienet viat ovat puutteita, jotka eivät vaikuta käyttöön tai ulkonäköön - kirjataan, mutta eivät yleensä aiheuta hylkäämistä

Dokumentaatiovaatimukset

Asianmukainen tarkastusraportti sisältää yksittäiset mittatietueet jokaisesta näytekappaleesta, valokuvalliset todisteet jokaisesta hylätystä osasta ja tilastolliset prosessinhallintakaaviot keskeisille mitoille koko näytepopulaatiossa. Näistä asiakirjoista tulee tulevien tuotantoerien tarkastusten lähtökohta.

Alan trendit Homeen hyväksynnän nykyaikaistaminen

Hyväksymisprosessi on muuttunut merkittävästi viimeisen viiden vuoden aikana. Useita trendejä, jotka kannattaa tietää kaikissa uusissa projekteissa.

3D-skannaus korvaa perinteisen CMM:n

Nykyaikaiset sinisen-valon 3D-skannausjärjestelmät, kuten GOM Atos- ja Hexagon-skannerit, tallentavat koko pinnan geometrian 50–80 prosenttia nopeammin kuin piste{4}}piste{5}}-CMM-mittaus. Ne myös tuottavat koko pinnan poikkeamakarttoja diskreettien pistemittausten sijaan, mikä helpottaa hienovaraisten muotovirheiden tunnistamista.

Alan tiedot osoittavat, että noin 41 prosenttia ylimmän -tason ruiskumuottitehtaista käytti 3D-skannausta vakiokäytäntönä vuonna 2024, kun viisi vuotta aiemmin vastaava luku oli alle 15 prosenttia.

Digitaalinen kaksoisvarmennus

Suurten{0}}volyymien ohjelmia varten toimittajat ylläpitävät yhä useammin digitaalisia kaksoismalleja toimitetuista muoteista - korkean-resoluution 3D-esityksiä, jotka päivittyvät jokaisen huoltojakson aikana. Ne mahdollistavat ennakoivan huollon, kulumisen seurannan ja nopean vaihtosuunnittelun komponenttien käyttöiän päätyttyä. Tästä on tulossa vakiokäytäntö premium-moottorivaihteiden ruiskumuottiprojekteissa autoteollisuuden toimitusketjuissa.

Reaaliaikainen{0}}prosessin valvonta T2-kokeilussa

Ontelopaineanturit ja muotteihin sisäänrakennetut lämpötilanvalvonta{0}} mahdollistavat muovausprosessin reaaliaikaisen tarkkailun T2-kokeiden aikana. Insinöörit voivat kartoittaa todellisen prosessin ikkunan - paitsi varmistaa, että osat vastaavat vaatimuksia, myös ymmärtää tarkasti, kuinka paljon prosessin vaihtelua muotti sietää ennen kuin vikoja ilmenee.

AI-Tekotehoinen viantunnistus

Konenäköjärjestelmät, joissa on tekoälyluokitus, ovat yhä yleisempiä T1/T2-kokeissa. Nämä järjestelmät tarkastavat jokaisen osan kosmeettisten vikojen varalta 5-10 kertaa ihmisen tarkastusnopeudella 95 prosentin tai paremmalla tarkkuudella. Erityisen arvokas Mouse Shell Injection Mold -projekteissa, joissa jokainen ulkopinta tarvitsee visuaalisen tarkastuksen.

Kestävän kehityksen auditointi (nouseva trendi)

Etenkin eurooppalaiset asiakkaat alkavat vaatia muottien hiilijalanjälkidokumentaatiota, kierrätettävän materiaalin todentamista ja energiatehokkuustietoja muovausprosessista. Tämän trendin odotetaan kasvavan maailmanlaajuisesti seuraavien 3–5 vuoden aikana.

Sovellettavat sääntely- ja teollisuusstandardit

Muottien hyväksymistä tukeva standardiympäristö on laaja, mutta hyvin{0}}järjestetty:

ISO 9001:2015 ohjaa laadunhallinnan perustaa

ISO 2859-1 kattaa tilastollisen näytteenoton ominaisuuksien tarkastamista varten

ISO 20457 määrittelee muoviosien mittatoleranssiluokitukset

ISO 8062-3 määrittelee geometriset toleranssit, mukaan lukien tasaisuus, yhdensuuntaisuus ja sijainti

Plastics Industry Association (aiemmin SPI) julkaisee maailmanlaajuisesti käytettyjä muottien hyväksymisohjeita

ASTM D955 standardoi muovin kutistumisen mittauksen

ASTM D790 säätelee taivutusominaisuuksien testausta -, joka on olennaista vaihteiston lujuuden tarkistamisessa

IATF 16949 lisää autoteollisuuden vaatimukset, jotka ovat pakollisia kaikille moottorivaihteiden ruiskumuotteille, jotka tuottavat osia ajoneuvosovelluksiin

RoHS- ja REACH-määräykset koskevat elektroniikkakoteloita, mukaan lukien Euroopan markkinoille myytävät Mouse Shell Injection Mold -tuotteet

DIN 16742 on saksalainen standardi, johon viitataan laajasti eurooppalaisissa työkalusopimuksissa

SPI Surface Finish Standards luokittelee kaikki kiillotuslaadut A-1:stä D-3:een

Vakava ruiskumuottitehdas ylläpitää dokumentaatiota näiden standardien asiaankuuluvasta osajoukosta. Toimittajien sertifikaattien tarkistaminen hankintaprosessin aikana - ei muotin rakentamisen jälkeen - säästää valtavasti loppupään tuskaa.

Todellinen tuotantoskenaario

Tässä on skenaario, jota näemme usein alalla. Älykkään kodin tuotemerkki tarjoaa työkalut tuotteelle, jossa yhdistyvät hiirityylinen ulkoinen kotelo ja sisäiset tarkkuusmuoviset hammaspyörät liikemekanismissa. Valitun ulkomaisen toimittajan tarjous on 35 prosenttia pienempi kuin vertailukelpoiset tarjoukset - niin houkutteleva, että hankinnat ohittavat toimittajien pätevyystarkastukset.

T0-kokeilu onnistuu ilman ongelmia - muotimekaniikka toimii oikein. T1 tapahtuu kiireessä, ja vain 5 osaa tarkastetaan nopeaa visuaalista tarkistusta vastaan. Kaikki "näyttää hyvältä".

Tuotanto alkaa. 50 000 yksikön rajan ympärillä ilmenee kaksi ongelmaa:

Hiiren kuoressa olevaa USB-portin aukkoa on siirretty 0,08 mm, jolloin 30 prosenttia yksiköistä epäonnistuu lopullisessa kokoonpanossa piirilevyn kanssa

Sisäinen hammaspyörän hammasprofiili on tarpeeksi toleranssin ulkopuolella, jotta moottorin melutestaus ei ylitä asiakkaan hyväksymisrajaa

Muotin korjaus kestää 6 viikkoa. Tilausten viivästykset maksavat 50 000 dollaria nopeutetussa toimituksessa. Romua kertyy 30 000 dollariin. Ostajan suhde älykkään kodin brändiin kärsii mainevauriosta, jota on vaikea mitata, mutta se on arvokkaampi kuin dollarin hinta.

Mikä tämän olisi estänyt? Asianmukainen hyväksymisprotokolla, joka havaitsee tarkalleen sen, mikä lopulta ilmestyi tuotannossa:

Täysi T1 ensimmäisen artikkelin tarkastus 30-50 osalla mitattuna CMM:llä

Laadun kannalta kriittisiä--ominaisuuksia, mukaan lukien USB-portin sijainti, joka on nimenomaisesti mainittu tarkastusprotokollassa

Vaihteistorullat testattiin T1:n aikana sen sijaan, että odotettaisiin tuotannon meluvalituksia

T2-kokeilu 500+ otosta prosessin vakauden varmistamiseksi ennen uloskirjautumista

Hyvämaineinen moottoripyörän ruiskuvalumuottien valmistaja veloittaa tavallisesti 10–15 prosenttia enemmän kuin alennustoimittajat -, mutta se sisältää täydelliset hyväksymisasiakirjat ja teknisen tuen vakiona, ei lisämaksuna. Matematiikka suosii melkein aina hyvin-suunniteltua vaihtoehtoa.

PoikkiMouse Shell -ruiskumuottiSekä tehdasprojekteissa että varustetyökaluissa malli on johdonmukainen: etu{0}}kuormattu hyväksymisinvestointi tuottaa ylimitoitettua tuottoa tuotannon elinkaaren aikana.

F A Q

K: Mitkä ovat tärkeimmät asiat, jotka tulee tarkistaa, kun hyväksyt uuden ruiskumuotin?

V: 8 standardiluokkaa: ulkoinen silmämääräinen tarkastus, mittojen CMM-tarkastus kriittisten ominaisuuksien osalta, materiaalin ja kovuuden sertifiointi, pinnan viimeistely SPI-luokkien suhteen, T0-mekaaninen toimintatesti, T1-näyteosa Ensimmäisen artikkelin tarkastus, syklin ajan tuottavuuden tarkastus ja täydellinen dokumentaatiopaketin tarkistus. Jokainen luokka tarvitsee nimenomaiset läpäisy-hylkäysehdot, jotka on dokumentoitu alkuperäisessä ostotilauksessa.

K: Mitä T0, T1, T2 tarkoittavat muottikokeessa?

V: T0 on ensimmäinen mekaaninen varmistusajo, tyypillisesti 5–20 laukausta, jotka keskittyvät varmistamaan, että liukusäätimet, nostimet, poisto ja jäähdytys toimivat oikein. T1 on ensimmäinen tuotetarkastus, joka tuottaa 50-200 osaa täysimittaista ja kosmeettista tarkastusta varten. T2 on tuotannon optimointiajo, 500–1 000 otosta, jotka varmistavat syklin vakauden ja prosessin johdonmukaisuuden lähes{12}}tuotantoolosuhteissa.

K: Kuinka kauan täydellinen muotin hyväksymisprosessi kestää?

V: Tyypilliselle kaupalliselle muotille suunnitellaan 5–10 työpäivää toimituksesta lopulliseen hyväksymiskirjaan-. T0 kestää 1 päivän, T1 vaatii tyypillisesti 2–3 päivää, mukaan lukien CMM-mittausaika, ja T2 tarvitsee vielä 2–4 päivää stabiilisuuden tarkistamiseen. Monimutkaiset muotit, joissa on useita liukusäätimiä tai tarkkuusvaatimuksia, voivat pidentää aikajanaa 2–3 viikkoon.

K: Mitä eroa on visuaalisella ja mitoittavalla muotintarkastuksella?

V: Silmämääräinen tarkastus keskittyy pinnan kuntoon, jakolinjan kohdistukseen, kiillotuksen laatuun, mekaanisen kokoonpanon oikeellisuuteen ja ilmeisiin vaurioihin. Mittatarkastuksessa käytetään CMM:ää, mittareita ja erityisiä mittauslaitteita sen varmistamiseksi, että valmistetut osat vastaavat piirustuksen vaatimuksia ilmoitettujen toleranssien sisällä. Molemmat vaaditaan - visuaaliset kiinnikkeet mold-sivuongelmat, mittojen kiinnitykset osa-sivuongelmat.

K: Voinko tehdä muotin hyväksynnän etänä, jos toimittaja on ulkomailla?

V: Kyllä, oikealla protokollalla. Nykyaikainen etähyväksyntä käyttää T0/T1/T2-kokeiden videotodistamista reaaliaikaisen-suoratoiston kautta, kolmannen osapuolen-CMM-vahvistusraportteja, joissa on aikaleimattuja mittauksia, valokuvatodisteita kalibroiduilla vertailuasteikoilla ja toimitettuja näyteosia ostajan-mittojen tarkistamista varten. Monet globaalit brändit luottavat tähän hybridilähestymistapaan tehokkaasti.

K: Mitä asiakirjoja minun pitäisi saada uuden muotin kanssa?

V: Täydelliset materiaalitodistukset, kovuustestipöytäkirjat, kiillotusvalokuvadokumentaatio, DFM-tarkistusasiakirjat, simulaatioraportit (Moldflow tai vastaava), huoltokäsikirja, varaosaluettelo toimittajalähteineen, T0/T1/T2-koeraportit, FAI-dokumentaatio, AQL-tarkastustietueet ja SPC-kaaviot tuotanto-kriittisille mitoille. Jokainen hyvämaineinen tarkkuusmuottien toimittaja toimittaa tämän paketin vakiotoimituksena.

K: Kuka on vastuussa, jos muotti epäonnistuu hyväksymisen jälkeen?

V: Tämä riippuu vikatilasta ja sopimusehdoistasi. Toimittajan takuun kattamat komponentit (yleensä teräksen kovuuden menetys, takuun piiriin kuuluvien osien ennenaikainen kuluminen{1}}, valmistusvirheet) ovat edelleen toimittajan vastuulla. Käyttäjän virheistä, käsittelyparametrien muutoksista, materiaalien vaihdoista tai yleisestä kulumisesta takuuajan jälkeen aiheutuvista suorituskykyongelmista tulee yleensä ostajan vastuulle. Selkeä takuukieli alkuperäisessä ostotilauksessa estää useimmat riidat.

K: Mistä löydän ruiskumuotin valmistajan, jolla on asianmukaiset hyväksymisasiakirjat?

V: Etsi toimittaja, joka toimittaa kirjalliset hyväksymisprotokollat ​​osana vakiotarjousdokumentaatiota, ylläpitää ISO 9001 -sertifikaattia tarkastetuilla laatutietueilla, osoittaa CMM- ja vaihteistotarkastuskyvyn näyteraporteilla ja tarjoaa täydellisen pääsyn todistajien testaukseen T0/T1/T2-kokeiden aikana. Sunhingstones toimii vertikaalisesti integroituneena ruiskumuottien valmistajana, jolla on täydelliset hyväksymisasiakirjat sekä moottorivaihteiston tarkkuustyökaluille että Mouse Shell Injection Mold -kosmeettisille projekteille, mukaan lukien etähyväksyntäprotokollat ​​kansainvälisille ostajille.

Valmiina hankkimaan muotin, jonka voit todella tarkistaa

Riippumatta siitä, onko projektissasi tarkkuusmoottorivaihteiston ruiskumuotti teolliseen liikesovellukseen tai moni{0}}onteloinen Mouse Shell -ruiskumuotti kulutuselektroniikkaan, hyväksynnän saaminen heti toimituksen yhteydessä säästää valtavasti tuotannon elinkaaren aikana. Ero sujuvan ohjelman käynnistämisen ja kalliin toipumisen välillä johtuu usein siitä, sisällyttikö toimittaja hyväksymiskurin prosessiinsa alusta alkaen.

Sunhingstones toimii vertikaalisesti integroituneena ruiskumuottien valmistajana, joka on erikoistunut tarkkuustyökaluihin teollisuusvaihteistoille, kulutuselektroniikan koteloille ja suurikokoisille-ohutseinämäisille-pakkauksille. Vakiotoimituspakettimme sisältää täydelliset T0/T1/T2 dokumentoidut kokeet, täydelliset CMM-vahvistusraportit, SPC-kaaviot tuotanto-kriittisille mitoille, valokuvauspinnan viimeistelyasiakirjat ja etätodistajakokeet kansainvälisille ostajille, jotka eivät voi matkustaa henkilökohtaisen-hyväksynnän vuoksi.

Uusissa projekteissa suosittelemme aloittamaan hyväksymiskriteereitä koskevan keskustelun DFM:n ensimmäisen tarkistuksen aikana - hyvissä ajoin ennen teräksen leikkaamista. Tämän ajoituksen avulla voimme räätälöidä tarkastusprotokollan erityisten laatuvaatimustesi mukaan ja varmistaa, ettei toimituksessa tule yllätyksiä. Toisen toimittajan kanssa jo käynnissä olevissa projekteissa kolmannen osapuolen-hyväksyntätuki on saatavilla myös erillisenä palveluna.

Ota yhteyttä nyt

Lähetä kysely

Etusivu

Puhelin

Sähköposti

Tutkimus